21 січня 2025 року ukrmova@pdmu.edu.ua (05322) 2-69-41

27 жовтня – День української писемності та мови. Уже стало традицією українців в усьому світі до цієї дати писати Всеукраїнський радіодиктант національної єдності. Долучилися до цього дійства – щорічної загальнонаціональної флешмоб-акції єднання навколо рідної мови, XXIIІ Радіодиктанту національної єдності-2023 – й викладачі кафедри українознавства та гуманітарної підготовки ПДМУ разом зі здобувачами освіти.

Авторкою радіодиктанту-2023 стала українська поетеса та перекладачка Катерина Калитко. Назва тексту — "Дороги України". До методичної роботи над радіодиктантом також долучилася мовознавиця, докторка філологічних наук Лариса Масенко. Актор театру і кіно Олексій Гнатковський, який зіграв Івана Довбуша у фільмі "Довбуш", читав текст радіодиктанту.

Пліч-о-пліч під час написання диктанту сиділи та однаково переживали і ті, хто тільки вступив до вишу, і ті, хто вже давно отримав диплом філолога. Але головною для всіх учасників була не лише перевірка своїх знань української мови, а єднання, бо мета цьогорічного радіодиктанту – об'єднати людей навколо України у всьому світі, а це в умовах сьогодення є найвирішальнішою ідеєю, головним чинником великої Перемоги.

Трохи цікавої інформації.

• Текст радіодиктанту завжди унікальний, його розробляють спеціально, у середньому це 100-120 слів.

• За статистикою, тільки близько відсотка учасників не припускаються помилок.

• Уперше в Україні Радіодиктант відбувся 24 травня 2000 року, присвятили його тоді дню Кирила і Мефодія. Акцію, присвячену державній мові, започаткувало Українське радіо. Лише згодом, 9 листопада, День української писемності та мови стає офіційною датою для проведення радіодиктанту.

• З 2015 року організатори акції розпочинають процес диджиталізації: тепер написані диктанти можна сканувати або фотографувати й надсилати електронною поштою. Диктант починають транслювати не лише на радіо, а й на UA:Перший, а з 2017 — на Facebook-сторінці. А 9 листопада 2019 року Google-запит «Радіодиктант» став найпопулярнішим серед української інтернет-аудиторії. Щороку кількість візійних локацій, де пишуть диктант, збільшується.

• Написання радіодиктанту-2023 адаптовано до умов воєнного часу. Також у різних країнах світу облаштовано студії для написання диктанту для вимушених переселенців і українців, які живуть за кордоном.

Подібні акції в інших країнах

 Чехія: з 1998 року на суспільному телебаченні.

 Нідерланди, Бельгія: 1990-2016 рр., великий диктант із нідерландської мови.

 Естонія: з 2008 року загальнонаціональний конкурс електронних диктантів до дня національної мови.