01 липня 2025 року ukrmova@pdmu.edu.ua (05322) 2-69-41

30 листопада викладачі кафедри українознавства та гуманітарної підготовки за сприяння організації ветеранів ПДМУ (голова – Віктор Лебедєв) до 90-х роковин трагічної дати Голодомору ознайомили здобувачів освіти університету з унікальною документальною книгою під назвою «Національна книга пам’яті жертв голодомору 1932-1933 років в Україні. Полтавська область». Студенти І курсу ОПП «Стоматологія», ОПП «Фармація», ОПП «Фізична терапія, ерготерапія» з болісним сумом ознайомилися з мартирологом, архівними документальними матеріалами тих часів і свідченнями очевидців.

90 років відділяють нас від тих страшних часів, коли голодна смерть у мирний період, на найродючішій у світі землі обірвала мільйони людських доль. Голодомор-геноцид 1932/1933 травмував нашу націю, залишив на її тілі глибокі соціальні, психологічні, демографічні шрами. За різними даними, у 1932/1933 роках загинули від голоду до 10 мільйонів українців. Пік голодомору прийшовся на весну 1933 року. В Україні тоді від голоду вмирали 17 людей щохвилини, тисяча – щогодини, майже 25 тисяч – щодня… За мінімальними підрахунками фахівців, Голодомор став фатальним для кожного п’ятого сільського жителя України. Понад третина загиблих – діти, майбутнє нації.

Полтавщина належить до територій, які найбільше постраждали, – це справжній український мартиролог. Розкуркулення, колективізація й Голодомор спричинили демографічну катастрофу, яка призвела в нашому краї до понад мільйона людських жертв; перестали існувати цілі села і хутори.

На кафедрі українознавства та гуманітарної підготовки переконані, що майбутні українські лікарі мають знати про це, знати спогади очевидців наймасштабнішої трагедії, що призвела до фізичного винищення українського народу, до руйнування соціальних основ нації, її духовності й самобутності. Давайте разом звернемося до нашої історії і вийдемо після цього духовно чистішими, мудрішими, сильнішими, досконалішими. А пам’ять нині сущих і прийдешніх поколінь буде вічною…